
Újabb három évre alelnökévé választotta Pálinkás Józsefet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete
Megválasztotta új vezetőségét római ülésén az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC). A döntés értelmében Pálinkás József, az MTA elnöke újabb három évig tölti be a tekintélyes nemzetközi szervezet alelnöki posztját. A tanácskozáson bemutatták az EASAC új, az európai időjárási szélsőségekkel foglalkozó, Extreme Weather Events in Europe című tanulmányát is.
Az EASAC Elnökségének és Közgyűlésének a Lincei Olasz Nemzeti Akadémián tartott római ülésén Pálinkás József és Volker ter Meulen professzor, az EASAC Tanácsának tagja tájékoztatta a szervezet elnökségét a Tudomány Világfórumának eredményes és jelentős nemzetközi érdeklődést kiváltó Rio de Janeiró-i találkozójáró
A közgyűlésen lépett hivatalba az EASAC korábban megválasztott új elnöke, Jos van der Meer, a Holland Akadémia korábbi alelnöke. A tanácskozáson ismertették az elektronikus szavazás eredményét, amelyen a közgyűlés tagjai döntöttek az EASAC alelnökeiről. A döntés értelmében Pálinkás Józsefet újabb három évre az EASAC alelnökévé választották.
A szervezet új alelnökei Martyn Poliakoff, a Royal Society külügyi titkára, Loucas Christophorou, az Athéni Akadémia elnöke és Thierry Courvoisier, a Svájci Akadémia elnöke lettek.
A közgyűlés döntött egy új, az űrkutatás lehetőségeit bemutató tanulmány elkészítéséről svájci vezetéssel, továbbá meghallgatta Robin Fearsnek, az EASAC biológiai programok projektje titkárának a beszámolóját a biológiai kutatások helyzetéről és új eredményeiről. A növényi betegségekkel kapcsolatos veszélyekkel foglalkozó, ugyancsak új tanulmány elkészítésében a Magyar Tudományos Akadémia is részt vesz majd.
John Holmes, az EASAC energetikai programjának titkára beszámolt a kiégett nukleáris fűtőelemek kezeléséről készülő program állásáról, valamint ismertette a többi energetikai program kidolgozása során elért eredményeket.
Michael Norton, az EASAC új, környezettudományi programokat összefogó titkára részletes tájékoztatást adott a környezettel kapcsolatos programokról, kiemelve az elkészült, az időjárási szélsőségekről szóló című tanulmány jelentőségét, amelyet először december 2-án mutattak be Brüsszelben.
Az egyes akadémiák kerekasztal-megbeszélésen ismertették közfeladataik keretében végzett tevékenységüket.
A római tanácskozáson döntés született arról, hogy az EASAC Elnökségének következő ülését Budapesten tartják 2014. március 21-én. Ezt megelőzően március 20-án a Magyar Tudományos Akadémián bemutatják az EASAC három tanulmányát: "A jövő vetése: lehetőségek és kihívások a növénynemesítés genetikai módszereinek alkalmazásában a fenntartható mezőgazdaságért" (Planting the future: opportunities and challenges for using crop genetic improvement technologies for sustainable agriculture), "Az egészségügyi célú, közvetlenül a fogyasztóknak nyújtott genetikai vizsgálatok az Európai Unióban" (Direct-to-consumer genetic testing for health-related purposes in the European Union: the view from EASAC and FEAM) címűt, valamint az időjárási szélsőségekről szólót (Extreme Weather Events in Europe). Az eseményre várják a visegrádi akadémiák képviselőit, az MTA tagjait, az egyetemek és kutatóintézetek kutatóit, továbbá a témákban érintett kormányzati szereplőket, valamint az illetékes parlamenti bizottságok vezetőit és tagjait.